Medytacja

Siedzę na plaży. Właściwie, siedzimy we trzy, ale każda z nas siedzi sama.

Patrzę w stronę morza, przed chwilą zaszło słońce, poświata ciągle jeszcze rozświetla horyzont. Postacie przechodzących tuż nad brzegiem ludzi z każdą chwilą stają się mniej barwne. Jeszcze przed kilkoma minutami można było pomyśleć: jaka ładna dziewczyna, pewnie Rosjanka, jasna cera, długie, kręcone włosy. Za nią młodzi rodzice, o ciemnej skórze, mała dziewczynka biegnie przed nimi brzegiem mocząc drobne stópki w morskiej wodzie. Patrząc tworzę historie, opowiadam sobie życie ludzi przechodzących przede mną. Skąd są, czym zajmują się na codzień, jak wygląda ich dzień.

Z czasem postacie przechodzące brzegiem stają się mniej wyraziste. Tracą barwy, widzę już tylko sylwetki. Jak teatr cieni. Przestaję myśleć o ich życiu, przestaję wyobrażać sobie ich codzienność, zaczynam tylko rejestrować obecność. Wyciszam się. Coraz mniej myśli, coraz mniej bodźców, coraz mniej ludzi i mniej szczegółów. Przez chwilę nie idzie nikt. Nie myślę. Jestem.

Myśli też wyciszają się stopniowo, zupełnie tak, jak zanikają barwy po zachodzie słońca. Z czasem zauważam tylko ich obecność, nie rozwijam ich, nie wchodzę w nie głębiej. Pozwalam przepłynąć zupełnie tak, jak pozwalam niezauważenie przejść tym ludziom nad brzegiem morza. Odnajduję też przerwy pomiędzy myślami, okresy błogiej ciszy. Wchodzę w tą przestrzeń i widzę wtedy tylko bezkresne morze przed sobą. I nawet jeśli ktoś od czasu do czasu przejdzie plażą, nawet jeśli jakaś myśli pojawi się w mojej głowie, to i tak wiem, że zaraz za nią jest niczym nie ograniczona przestrzeń. I zawsze mogę do niej wrócić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s