Ekologicznie

Płonie Amazonia, Australia. Giną miliony zwierząt, pod uprawę soi na pasze wycinane są kolejne połacie puszczy. Wydaje się, że nic nie możemy zmienić, ale przecież ważne zmiany zachodzą pod wpływem jednostkowych decyzji. Popularne stają się dzisiaj słowa Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie”.

Ale, jesteśmy leniwi. Brakuje nam wytrwałości, determinacji, zwyczajnie nam się nie chce. Zapominamy o bawełnianych woreczkach na warzywa, ciągle nie nosimy ze sobą płóciennych siatek na zakupy. O tym, że dostaniemy plastikową słomkę, dowiadujemy się już po fakcie, kiedy ktoś postawi przed nami przygotowany napój.

A przecież to bardzo proste. Jedyne, co należy zrobić to wyrobić w sobie nowe, zdrowe nawyki. Wozić torby na zakupy w samochodzie, albo nosić na dnie plecaka. Pytać, czy w restauracji, którą wybraliśmy mają papierowe słomki. Można też mieć własną, stalową…

Tutaj w Indiach, w eleganckich kawiarenkach dla Europejczyków serwowane są napoje w wysokich szklankach, z papierowymi słomkami. Ale już na plaży, uboga kobieta sprzedająca kokosy podaje każdemu plastikową słomkę. Latają potem niesione wiatrem, po plaży. Rosjanie, którzy na wypoczynek upodobali sobie Goa, niedbale pozostawiają wokół siebie plastikowe butelki po napojach. Pracownicy restauracji przy plaży sprzątają wieczorami śmieci z plaży i wywożą. Dokąd? W drodze do Morjim mijałyśmy kilka takich miejsc, w których wśród porozrywanych worków ze śmieciami pożywiały się bezdomne psy.

Mieszkańcy naszej wioski organiczne odpady wrzucają do ogródka, resztę palą tuż pod płotem…

Na każdej półkuli ludzie są tacy sami, w każdym końcu świata zachowują się tak samo. Życie może wyglądać nieco inaczej z perspektywy mieszkańca bogatego, zachodnioeuropejskiego kraju. Ale tutaj, w Indiach, zupełnie tak samo jak w Polsce, powietrze jest zanieczyszczone unoszącym się nad ulicami smogiem. A mieszkańcy, dokładnie tak samo bezrefleksyjnie palą swoje śmieci.

Dlatego, mi też zostaje dokładnie to samo: wychodząc z plaży codziennie zabieram jakieś nieswoje śmieci. Bo wielkie zmiany zaczynają się przecież od jednostkowych decyzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s