O wolności

 

IMG_5385 2

Pakowałam się na wyjazd. Potrzebna była jeszcze koszulka, najlepiej biała. Wyjęłam z szafy pierwszą z brzegu, ale zaraz potem odłożyłam ją z powrotem. „Będziemy z Halinką, w obcym mieście, jeszcze mnie ktoś pobije za tą koszulkę”-pomyślałam. I wtedy naszła mnie refleksja, że znowu coś zostało mi odebrane, że nie czuję się wolna w „swoim kraju” i że wartości takie jak wolność i równość nie są wcale oczywiste.

Nigdy nie byłam na Paradzie Równości. Mieszkając w Poznaniu zawsze mnie jakoś omijał termin tego wydarzenia. Teraz, mieszkając wśród łąk, będzie mi jeszcze trudniej wziąć w niej udział. Nie byłam jednak nie tylko dlatego, że tak wyszło, ale muszę się przyznać, że jakoś było mi obojętne to uczestnictwo, wydawało mi się, że mnie to nie dotyczy. I choć czułam sympatię, to nie czułam się częścią środowiska.

To się ostatnio dramatycznie zmieniło.

Chcę jasno powiedzieć, że czuję się częścią środowiska LGBT. Jestem jedną z Was. Po wydarzeniach w Białymstoku, nic nie jest już takie samo. Wiem, że nienawiść buzuje pod powierzchnią, że przy akceptacji państwa i kościoła, dyskryminacja została usankcjonowana. Pewien polityk kilka lat temu wyłączył mnie z narodowej wspólnoty, mówiąc że wegetarianie i rowerzyści nic nie mają wspólnego z tradycyjnymi, polskimi wartościami. Już wtedy poczułam się dyskryminowana.

W obecnej sytuacji można być albo po jednej, albo po drugiej stronie. Nie można być po środku, bo tam już nic nie zostało. Dlatego, przygotowałam sobie odpowiednie pisemko, które złożę w stosownym biurze parafialnym, żeby swoją nieobecnością nie podnosić już statystyk. W Ewangelii św. Mateusza jest zdanie: „Niech wasza mowa będzie: Tak tak, nie nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” Mt. 5, 37. Pomiędzy nic nie ma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s