Pszczoły

IMG_0568

Obserwuję z fascynacją, jak uwijają się wśród kwiatów malin. Jak pracują cały dzień, wylatując z ula w poszukiwaniu nektaru, jak wracają niosąc na nóżkach pyłek kwiatowy. Pozostaję w ciągłym zachwycie dla tej niezwykłej, społecznej organizacji.

W sezonie jesienno zimowym, który rozpoczyna się już w sierpniu, czytając książki i grzejąc odnóża przy kominku, pszczoła żyje od 6 do 8 miesięcy. Ale, w sezonie kiedy musi pracować, czyścić komórki, karmić larwy, ubijać nektar, sprzątać ul, budować plastry, zbierać pyłek i nektar, pszczoła żyje zaledwie 35 dni!!!

Żadna z nich nie jest indywidualną jednostką, istnieją tylko w społeczności, w grupie. Żadna z nich nie myśli w kategoriach „ja”, bo dobro indywidualne to dobro zbiorowe, dobro całego Roju. Każda z tych pszczół jest wolna. Mogłaby odlecieć, przecież nikt ich nie trzyma na siłę, każda mogłaby powiedzieć: „Dość, chcę żyć po swojemu”. Mogłaby opuścić ul i polecieć wysoko jak ptaki, daleko w świat, pełen naktarowych kwiatów, na pola wiecznej szczęśliwości… Złudzenie wolności szybko jednak zostanie zweryfikowane, kiedy pojawi się deszcz, kiedy zrobi się zimno, bo trudno jest przetrwać jednej pszczole bez wsparcia. Żadna z nich nie istnieje pojedynczo, żyją spokojnie jako grupa, stado, rój, pracując dla dobra społeczności.

„Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą: każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu.”* Jestem elementem Wszechświata, choć nie ogarniam całego obrazu. Nie istnieję jako ja, bo określają mnie międzyludzkie konteksty.

* oczywiście Ernest Hemingway

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s