Ptasi domek z widokiem na Świętą Górę

 

IMG_1580

Uczymy się zagłuszać własne pragnienia, przywykamy do codzienności, która nas uwiera. Spędzamy godziny w samochodzie, przemierzając pokornie miasto, stojąc na światłach, w korkach, czytając ze znudzeniem przydrożne reklamy. Bezsensowna rzeczywistość staje się jedynym życiem jakie mamy. Tramwaje dudniące na przejeździe, autobusy warczące na skrzyżowaniu, zdenerwowani kierowcy w samochodach, drażniące pikanie cofającej ciężarowki, obcy sobie ludzie wpatrzeni w telefony. „To wszystko dzieje się naprawdę” pomyślałam podczas mojej ostatniej wizyty w Poznaniu.

Potrzebny jest impuls, bodziec z zewnątrz, żeby wyjść poza znany i oswojony świat. Tam gdzie życie wygląda inaczej: czas płynie wolniej, problemy są prawdziwe, wynikające z pór roku i wahań pogody. I wtedy poszerza się percepcja, widać i czuć więcej. Powrót do miejskiego szaleństwa wdaje się niemożliwy, potrzeba jeszcze odwagi, żeby dokonać zmiany.

Codziennie rano z wdzięcznością spoglądam na Świętą Górę. Ostatnio budzi mnie niezwykła obfitość, ptaki, kaczki, żaby. Na parapecie z zebranych w ubiegłym roku nasionek, kiełkuje życie. Latem zbiorę piękne pomidory. Domek na drzewie bardzo szybko został zasiedlony, niewielkie ptaszki wiją swoje gniazdko. Podglądam je dyskretnie. Fioletowy, dwupiętrowy ul czeka na pierwszego zwiadowcę, gościnnie przyjmie całą pszczelą rodzinę.

Czas który poświęcałam na stanie w korkach, upływa mi teraz na delektowaniu się światem. Myślę sobie nieraz, że jestem niezwykle bogata, mam tak wiele: czas na to, żeby o poranku przywitać się z Górą, żeby podglądać lokatorów domku dla ptaków i patrzeć jak rosną pomidory. Mogę słuchać żab i obserwować jak zakochują się kaczki. Jestem pewna, że Wszechświat nie mógłby zrobić więcej dla człowieka, żeby uczynić go szczęśliwym.

IMG_1585

 

2 uwagi do wpisu “Ptasi domek z widokiem na Świętą Górę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s