Sadzone jajka

Unknown-1

Po bieganiu mam wielką ochotę na sadzone jajka. Często, drżącą jeszcze z zimna ręką wbijam je na patelnię. Dwa, albo więcej, najczęściej cztery. I w związku z tą banalną czynnością, naszła mnie dzisiaj taka refleksja: im więcej myślę o tym, żeby żółtko się nie rozlało, tym częściej to się dzieje. Pierwsze jajko rozbijam zdecydowanie, bez lęku, nawet z pewnym pośpiechem. Żółtko rafia na patelnię piękne i okrąglutkie. I wtedy zazwyczaj pojawia się myśl: „oj, żeby tylko drugie żółtko nie rozlało się na patelni”. Zaraz za tą myślą pojawia się lęk, przesadna dbałość o właściwe rozbicie skorupki sprawia, że dłoń mi zadrży, ona nie rozbija się od razu, muszę uderzyć o kant patelni jeszcze raz i wtedy, trach! żółtko rozlewa się.

Myślenie przeszkadza. To nie jest zapewne jakaś bardzo popularna w tych czasach mądrość. Zazwyczaj nauczyciele wszelkiej maści, rodzice, babcia, mówią: MYŚL! Jednak, kiedy zaczynam myśleć oddalam się od chwili obecnej, od tego co jest tu i teraz, oddalam się od tego jajka na patelni i prostoty tego działania. Wplątuję się w potok myśli, zastanawiam się: uderzyć mocniej, czy słabiej? A może z innej strony? Zapętlam się zamiast po prostu, być, zamiast po prostu działać zgodnie z pierwszym, pierwotnym impulsem. Myślenie przeszkadza Wam na jodze. Zastanawiacie się, czy stoicie na właściwym punkcie głowy? Czy dobrze ustawiliście ręce? A czy będziecie wiedzieli, jeśli źle ustawicie środek ciężkości? Myślenie przeszkadza mi w rozpoznawaniu uczuć. Czasami zapominam, co naprawdę czuję, zaczynam myśleć, tworzyć scenariusze, zapętlam się, złoszczę.

Myślenie przeszkadza w życiu. Budzę swoją świadomość do obecności tu i teraz. Chcę widzieć prawdziwe obrazy otaczającej mnie rzeczywistości, chcę działać bez lęku i bez drżenia, czerpać z bogactwa tej chwili, która trwa. Chcę żyć. A nie, myśleć, że żyję.

2 uwagi do wpisu “Sadzone jajka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s