Garść informacji praktycznych

Przelot w obie strony (Poznań, Bruksela, Bombaj, Katmandu) to ok. 5500 PLN. W Bombaju nocleg to 7000 Rupii indyjskich (2 osoby 3 noce) mniej więcej ok. 70 Euro. Pokój niewiele większy niż łóżko, brudne poduszki, brak pościeli, za to dwa czyste ręczniki, łazienka 1 m kwadratowy, umywalka, sedes i natrysk ze ściany, bez kabiny. Klimatyzator, głośny i śmierdzący, ale bez niego, upał nie do zniesienia. Sukienka 600 RI, obiad dla 2 osób w hotelowej restauracji, obfity, dwa dania, napoje, 1200 RI. 1 Euro to 72 RI. Trzeba mieć na uwadze, że Bombaj to podobno jedno z najdroższych miejsc w Indiach,do tego miasto, na prowincji ceny są znacznie niższe.

image
Waluta w Nepalu to też Rupie, ok. 1 $ daje 100 Rupii. Nocleg dla dwóch osób w Kathmandu czyli w stolicy, w Guest Haus, czysta pościel, łazienka w pokoju, ciepła woda to koszt 1500 RN za noc dla 2 osób, taksówka z lotniska na Thamel to 750 RN, ale tu nas oszukali. Powinno być ok. 500.

image

Przejazd z Kathmandu do Pokhary autobusem typu lux, czyli szyby, wiatraczki, czyste fotele i sami turyści to ok. 1000 RN za osobę, w 8 godzin 200 km.
Nocleg w Pokharze może być za 3000 RN (pokój z widokiem na góry, czysta pościel, łazienka, ciepła woda, śniadanie, taksówka z autobusu do hotelu w cenie) lub za 800 RN ( czysta pościel, łazienka, ciepła woda, grzyb na ścianie i sympatyczni sąsiedzi).

image
Taksówka z Pokhary na początek szlaku to 1700 do 2000 RN lub miejski autobus, otwarte drzwi, nie wszystkie szyby, ale radość mieszkańców i kwiaty na kierownicy to 300 RN za osobę.

image

Pierożki momo 200RN. Sprite 120 RN
Ceny w górach zmieniają się wraz z wysokością, tanieje za nocleg oraz obniża się standard, rośnie cena jedzenia i picia. Do połowy szlaku dowożą zaopatrzenie na osiołkach, na szczyt donoszą tylko tragarze, co uzasadnia ceny.

image

Nocleg w pierwszej miejscowości, najniżej, to 600-800RN, łazienka (coś na kształt), ciepła woda, może być pościel, ale nie musi. Pierożki momo 350 RN, sprite 200 RN.

image

Nocleg na szczycie, w ABC to 150 RN za osobę, materac w jadalni, wspólna łazienka (dziura w ziemi obudowana ceramiką, wiadro z woda do umycia się) i chrapanie 10 tragarzy śpiących na stole. Pierożki momo 480 RN. Sprite 300 RN. Warto mieć w kieszeni drobne banknoty 5 i 10 RN, miejscowe dzieci często ustawiają się na szlaku z kwiatami i tacą na pieniądze i naprawdę nie przepuszczą jeśli nic nie dostaną. Można jednak dać też cukierki lub batoniki co raz uratowało naprawdę krytyczną sytuację.
Koniecznie mieć ze sobą śpiwór i to na dość niskie temperatury. Nad ranem w jadalni w ABC było ok. 0, przeraźliwie zmarzłam, choć spałam we wszystkim, co miałam w plecaku. Warto zabrać tabletki do uzdatniania wody, wtedy można śmiało napełniać butelki wodą ze strumieni i po godzinie pić bez obaw.

image

I, choć Nepalczycy są niezwykle sympatyczni i przyjaźni, uważać szczególnie zaraz po przylocie, na naciągaczy, którzy sprzedadzą Wam to wszystko, co możecie mieć za darmo, za dodatkowe pieniądze.
Trzeba doliczyć jeszcze koszty formalne: wiza 25 $ 15 dni, legitymacja uprawniająca do trekkingu 20$ i koszt wstępu do Parku Narodowego Annapurny 20$ wszystkie ceny za osobę.

image
Internet dostępny prawie wszędzie, tyle, że w górach trzeba zapłacić za hasło. W ABC 200 RN za godzinę, niżej 100 lub 200 RN za dobę, w czasie deszczu jednak nie działa. Im wyżej, tym łącze jest wolniejsze. Wyżej w górach nie ma gniazdek elektrycznych w pokojach i nie można naładować telefonu. Warto mieć ze sobą zewnętrzną baterię oraz latarkę, najlepiej czołówkę, bo wolne ręce przydają się w toalecie 😊.

image

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s